Thu May 24, 2018   |   پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مقـالات  |  گالری تصاویر  |  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٨/٠٣ تعداد بازدیـد : ٢٣٣   بازگشت
 
 
 


در راستاي تحقق شهر سبز پايدار


بررسي‌ها براي ساخت شهرک سبز در همدان

 

 

 با حضور طراحان و سرمايه‌گذاران خارجي و در راستاي تحقق شهر سبز پايدار، ساخت شهرک سبز در همدان در مساحتي در حدود 360 هکتار مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، نشستي با حضور عضو شوراي اسلامي شهر، مشاوران شهردار، معاونان و مديران مجموعه مديريت شهري به منظور تحقق اهداف شهر سبز پايدار در محل شهرداري همدان برگزار شد.

مشاور اجرايي شهردار و مسؤول دبيرخانه شهر سبز پايدار همدان با اشاره به اينکه پس از انتخاب همدان از سوي مجمع جهاني شهرهاي اسلامي به عنوان نخستين شهر سبز پايدار جهان اسلام، مجموعه اقدامات مؤثري براي نيل به اين هدف انجام شده، گفت: در اين زمينه شاهد تلاش روزافزون شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان بوديم که در اين خصوص مذاکراتي با هيأت‌هاي متعدد از کشورهاي مختلف عملياتي شد.

حسن محمدي با اعلام اينکه همدان به لحاظ ظرفيت‌هاي تاريخي، فرهنگي و جغرافيايي داراي ويژگي‌هاي متمايزي است، اظهار کرد: با توجه به اين ويژگي‌ها، بسياري از مقدمات براي تحقق شهر سبز پايدار فراهم است و نگراني براي دستيابي به اهداف نداريم.

وي ادامه داد: تحقق پروژه‌هاي مرتبط با شهر سبز پايدار در اولويت کاري مديران شهري همدان است.

وي با بيان اينکه با توجه به پيشنهاده پژوهشي تهيه شده از سوي طراحان اتريشي، همه امکانات براي اجرايي شدن اين طرح آماده است، خاطرنشان کرد: اين نشست‌ها در راستاي تبادل اطلاعات فني و اجرايي براي ايجاد توافقات لازم صورت مي‌گيرد و به نوعي لمس تجربيات در زمينه پروژه‌هاي مشابه در ساير نقاط جهان است.

محمدي با اعلام اينکه زمين در نظر گرفته شده براي احداث شهرک سبز در بهترين نقطه آب و هوايي همدان در تملک شهرداري است، گفت: شهرداري اين آمادگي را دارد تا در صورت به توافق رسيدن طرفين، در رابطه با اجرايي شدن اين پروژه ورود پيدا کند.

وي توضيح داد: لزوم هماهنگ‌سازي احداث شهرک سبز با اهداف شهر سبز پايدار داراي اهميت است و تفاهم‌نامه ارسالي هم‌اکنون توسط مجموعه شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان در حال مطالعه است.

مسؤول دبيرخانه شهر سبز پايدار همدان با بيان اينکه در مدت حضور طراح و سرمايه‌گذاران خارجي اين پروژه در همدان، بازديد ميداني از آن صورت خواهد گرفت، عنوان کرد: تصميم‌گيري در رابطه با اين تفاهم‌نامه، به بعد از بازديدهاي ميداني موکول مي‌شود.

محمدي تأکيد کرد: تلاش ما بر اين است که اين طرح عملياتي شود و با توجه به انتخاب همدان به عنوان شهر سبز پايدار، همکاري‌هاي خوبي براي اجراي پروژه خواهيم داشت.

وي با بيان اينکه سال گذشته افرادي از مجموعه مديريت شهري در اجلاسي با موضوع شکوفايي شهري شرکت کردند، گفت: اين اجلاس فرصتي فراهم آورد تا ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل همدان بيش از پيش معرفي شود و در همين راستا همدان به عنوان يکي از شهرهاي پروژه شکوفايي شهري انتخاب شد.

محمدي خاطرنشان کرد: اجراي شهرک سبز، پروژه‌اي لاينفک از پروژه‌هاي شکوفايي شهري خواهد بود.

وي همچنين با بيان اينکه همدان به عنوان نخستين پايتخت تاريخ و تمدن ايران، نخستين شهر سبز پايدار جهان اسلام و يکي از هشت کلان‌شهر کشور، داراي اهميت است، تصريح کرد: اين شهرداري شاخص‌ها و ظرفيت‌هاي ويژه‌اي دارد که اميدواريم در ارتباطي سازنده، تحقق پروژه احداث شهرک سبز پايدار امکان‌پذير شود.

*مرادي: همدان براي احداث شهرک سبز مناسب است

بايد از فرصت پيش آمده استفاده کرد

رئيس شرکت سولار انرژي همدان نيز در اين جلسه با اشاره به اينکه شرکت ما، مجموعه پروژه‌هايي را در سطح استان همدان در حال انجام دارد، گفت: احداث نيروگاه خورشيدي در سه فاز 30 مگاواتي در شهرستان کبودراهنگ، 7 مگاواتي در بخش شيرين‌سو و 30 مگاواتي در پشت شهرک صنعتي ويان از جمله اين پروژه‌هاست

محمد مرادي افزود: ساخت کارخانه توليد پنل‌هاي خورشيدي که در ارتباط با موضوع شهر سبز پايدار و شهرک سبز است نيز از ديگر پروژه‌هاي در حال انجام است.

وي به عنوان يکي از معرفان سرمايه‌گذاري خارجي براي احداث شهرک سبز، گفت: اين پروژه در فضاي تقريبي 360 هکتار پيش‌بيني شده که به دنبال اين هستيم تا با حفظ ارزش‌هاي بومي و اصول ملي و با بهره‌گيري از تجربيات متخصصان خارجي اين پروژه را به نتيجه برسانيم.

مرادي تأکيد کرد: بايد از فرصت پيش آمده به نحو مطلوب استفاده کرد؛ چراکه به عقيده من اين استان ظرفيت‌هاي لازم اجرايي شدن اين پروژه را دارد.

وي با بيان اينکه در اجراي اين پروژه همه مباحث اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي مورد توجه قرار گرفته، گفت: البته طرح پيشنهادي داده شده داراي نقاط قوت و ضعفي است که با بررسي‌هاي انجام شده آمادگي اجرا خواهد يافت.

*پوخر: احداث شهرک سبز در 360 هکتار با برآورد هزينه 2/1 ميليارد يورو

طراح اتريشي پروژه احداث شهرک سبز نيز در اين نشست به ارائه اطلاعاتي در خصوص اين پروژه پرداخت و گفت: اين شهرک در فضاي تقريبي 360 هکتار با برآورد هزينه 2/1 ميليارد يورو طراحي شده که بازه زماني پيش‌بيني شده براي احداث آن 12 سال است.

توماس پوخر ادامه داد: شرکت ما با سابقه طراحي و اجراي بزرگترين پروژه‌ها در کشورهاي مختلف، براي طراحي پروژه ساخت شهرک سبز اعلام آمادگي کرده است.

وي توضيح داد: زميني که براي ساخت اين شهرک در نظر گرفته شده در نزديکي دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان است که البته با توجه به اطلاعات جمع‌آوري شده در صورت اجراي راه‌آهن، امتيازاتي از لحاظ نزديکي به اين راه ارتباطي داراست.

پوخر با اشاره به اينکه در طرح تهيه شده شرايط بارش‌ها و کمبود منابع آبي همدان مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: ايجاد کمربند سبز در اطراف شهرک و همچنين ايجاد درياچه‌هاي آبي در اطراف آن مورد نظر است.

وي عنوان کرد: در نظر داريم اين شهرک به گونه‌اي طراحي و ساخته شود که تنها زمينه استقرار افراد متمول در آن فراهم نشود و بقيه طبقات جامعه نيز امکان حضور در آن را داشته باشند.

وي بيان کرد: در اين شهرک، بلوک‌هايي براي ساختمان‌هاي مسکوني در گرفته مي‌شود که اين بلوک‌ها از طريق راه‌هاي ارتباطي فرعي با جاده‌هاي اصلي در ارتباط خواهد بود و در کمربندهاي سبز ايجاد شده و فضاهاي سبز نيز مي‌توان کاشت گياهان دارويي و مصرفي و همچنين نهال‌هاي ميوه را مورد توجه قرار داد.

وي با بيان اينکه در اجراي اين پروژه ايجاد غذاخوري‌ها، کودکستان‌ها، کافي‌شاپ‌ها و ديگر امکانات رفاهي در نظر است، گفت: سعي شده با طراحي صورت گرفته افراد ساکن در اين شهرک تمام امکانات لازم براي زندگي را داشته باشند و به نوعي در اين مجموعه اشتغالزايي نيز صورت خواهد گرفت.

توماس پوخر توضيح داد: استفاده از انرژي‌هاي پاک و خورشيدي در اين مجموعه مورد توجه است و سعي شده بين بلوک‌هاي مسکوني فضايي براي پياده‌روي افراد تعبيه شود.

وي خاطرنشان کرد: چنانچه در سال جاري ميلادي قدم‌هاي اوليه براي امضاي تفاهم‌نامه‌ها انجام شود، آغاز عمليات اجرايي پروژه يک‌سال بعد خواهد بود و بر اساس بازه زماني تعريف شده، احداث کامل اين شهرک 12 سال به طول مي‌انجامد.

گفتني است، ساخت شهرک سبز در همدان با 2/1 ميليارد يورو هزينه پيش‌بيني شده که شهرداري و سرمايه‌گذاران در صورت تفاهم، به اين مهم ورود پيدا خواهند کرد.

همچنين در اين نشست طراحي از کشور اتريش و سرمايه‌گذاراني از کشورهاي سوئد و آلمان حضور داشتند و معاونان شهردار و مديران حوزه شهرداري به طرح سؤالاتي درباره اين پروژه پرداختند.

 

 
     
 
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵ کاربران آنلاین :
۳۹,۶۲۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
 
 
 
 
 
لینک های مرتبط
شورای اسلامی شهر همدان
شهرداری همدان
معاونت اداری و مالی
معاونت برنامه ریزی و توسعه
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان