Tue July 7, 2020   |   سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مقـالات  |  گالری تصاویر  |  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٢٠ تعداد بازدیـد : ۵٢   بازگشت
 
 
 


مديرکل يونسکو به همدان مي‌آيد


پايان انتظار 14ساله براي جهاني شدن مادستان

 

 

 

 

پايان انتظار 14ساله براي جهاني شدن مادستان

 

مديرکل يونسکو به همدان مي‌آيد

 

نويسنده : مريم مقدم

گردشگري

 چهارده سال است ايران تلاش مي‌کند تا بتواند ميزبان برگزاري نشست‌هاي جهاني يونسکو باشد حالا در حالي که هنوز نام همدان به عنوان ميزبان اجلاس جهاني سازمان گردشگري در اذهان مي‌درخشد خبر مي‌رسد که نخستين نشست جهاني يونسکو در همدان برگزار مي‌شود.

اول مهرماه سال جاري رويداد جهاني متمايزي به ميزباني همدان به مدت 6 روز برگزار خواهد شد رويدادي که در آن گروه‌هاي مختلف و تأثيرگذار در ثبت جهاني آثار تاريخي از سازمان يونسکو به همدان سفر مي‌کند. نمي‌توان منکر اين مهم شد که ميزباني همدان از اجلاس جهاني جاده ابريشم يک فرصت طلايي است اما اينکه چقدر و چگونه بتوانيم از اين فرصت بهره‌مند شويم اتفاقي است که تا به دست آمدن خروجي اين رويداد قابل بحث نيست.

سال 2018 براي همدان يک نقطه آغاز بود تا بتواند پرتاب به سمت قله‌هاي موفقيت را احساس کند همچنان که ماه‌ها از پايان 2018 گذشته است اما سازمان جهاني گردشگري در هر نشستي که با اعضاي وابسته در کشورهاي مختلف برنامه‌ريزي مي‌کند به رد پاي ميزباني ايران از اجلاس جهاني اشاره مي‌کند.

 دغدغه‌اي در برگزاري نداريم

معاون عمراني استاندار مي‌گويد: از آنجا که تجربه برگزاري چند رويداد بين‌المللي همچون کنوانسيون راهنمايان گردشگري، اجلاس جهاني ACD (کنفرانس بين‌المللي همدان) و اجلاس جهاني اعضاي وابسته سازمان گردشگري براي برگزارکنندگان چراغ راهي است امروز که فرصت ميزباني از رويداد بين‌المللي جاده ابريشم براي همدان مهيا شده است دغدغه‌اي در برگزاري آن نداريم.

محمودرضا عراقي در نشست هم‌انديشي متوليان برگزاري همايش بين‌المللي راه ابريشم روز گذشته عنوان کرد اهميت اين رويداد آنقدر قابل توجه است که لازم به مرور فرصت‌ها نيست کافي است متوليان کار از شهرداري، استانداري، ميراث فرهنگي، ارشاد اسلامي، سازمان برنامه و بودجه، دانشگاه بوعلي‌سينا و تأسيسات گردشگري صاحب‌نام براي حصول يک نتيجه تأثيرگذار اقدام به برنامه‌ريزي هدفمند کنند.

وي گفت: شلوغي برنامه اين همايش نبايد متوليان را از برگزاري نشست‌هاي تخصصي با حضور ميهمانان تأثيرگذار در عرصه بين‌المللي در همدان غافل کند به آن معنا که در حاشيه برگزاري اين همايش از وجود ميهمانان خاص براي هم‌فکري، آموزش و ارائه راهکارهاي کارشناسي در راستاي توسعه گردشگري ايران با محوريت منطقه غرب و به ويژه همدان بايد بهره‌مند شويم.

معاون عمراني استاندار گفت: امروز که تجربه ميزباني از رويدادهاي بين‌المللي گردشگري سال 2018 را در همدان مرور مي‌کنيم،  علي‌رغم بازخوردهاي تأثيرگذار آن همچنان معتقديم مي‌توانستيم بيش از پيش از حضور ميهمانان بين‌المللي براي دستيابي به تجارب کارآمد در راستاي ارائه خدمات و امکانات به روز گردشگري در همدان بهره‌مند شويم اين همان خروجي تأثيرگذاري است که نبايد از آن در همايش‌هاي پيش روي غافل شويم.

 همدان روي آنتن با ظرفيت رسانه‌ها

شهردار همدان در اين نشست عنوان کرد: نخستين نشست جهاني يونسکو در ايران راهي همدان مي‌شود اين به آن معناست که بار ديگر مي‌توانيم نام همدان را در سال 2019 در عرصه جهاني با بهره‌گيري از ظرفيت رسانه‌ها روي آنتن ببريم اين نکته مي‌تواند توجه دوستداران سفر، سرمايه‌گذاران و برنامه‌ريزان حوزه گردشگري را به شهر پرپتانسيل همدان متوجه کند.

عباس صوفي گفت: از برنامه‌هاي مهم شهرداري همدان در اين رويداد اين است که بتواند به واسطه حضور مديرکل يونسکو در شهر همدان يکي از آثار حائز اهميت را در ثبت‌هاي زنجيره‌اي يونسکو به نام همدان جاي دهد.

وي گفت: در اين زمينه رايزني و تلاش‌هايي صورت گرفته است و حالا اميداريم اهميت جاده ابريشم و آثاري که در اين مسير قرار دارد بتواند ميهمانان حاضر در همايش را متقاعد کند تا يکي از آثار همدان عنوان جهاني را در سازمان يونسکو کسب کند.

حسن محمدي دبير همايش بين‌المللي راه ابريشم در زمينه آغاز به کار دبيرخانه اين همايش عنوان کرد: از ماه‌هاي گذشته که ميزباني همدان جدي شد دبيرخانه به سرعت وارد عمل شده و اقدام به رايزني براي تشکيل کميته‌هاي فعال در اين حوزه کرد. در حال حاضر برنامه‌هاي پشتيباني، تشريفات، تبليغات، حمل و نقل، نشست‌ها و اطلاع‌رساني با کميته‌هاي مرتبط هماهنگ و در حال برنامه‌‌ريزي است.

وي گفت: از يکم تا هفتم مهرماه ميهمانان همايش در همدان حضور خواهند داشت تا برنامه‌هاي مختلفي با عناوين متعدد از جمله بررسي ظرفيت‌هاي جاده ابريشم، کنفرانس گفتگوي بين‌المللي اديان با تأييد و تأثير ميراث فرهنگي و همچنين نشست بررسي اهميت ثبت‌هاي زنجيره‌اي در همدان برگزار شود.

وي گفت: تا امروز حضور 45 ميهمان داخلي و 26 ميهمان خارجي قطعي شده است و در زمان برگزاري همايش همدان ميزبان برخي از وزيران، سفيران و مسئولان کشوري خواهد بود.

 همايش راه ابريشم با برگزاري نشست‌هاي تخصصي

مدير کل ميراث فرهنگي نيز عنوان کرد: برگزاري همايش بين‌المللي جاده ابريشم پس از رويدادهاي بين‌المللي گردشگري 2018 براي همدان مي‌تواند به مثابه يک فرصت گرانبها باشد چرا که حالا حضور مديرکل يونسکو، کارشناسان ثبت و مسئولان مرتبط با ثبت جهاني از وزارتخانه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در همدان مي‌تواند چراغ راهي براي پيشبرد پيگيري‌هاي ثبت جهاني روشن کند.

علي مالمير  گفت: به دنبال آن هستيم از حضور ميهمانان داخلي و خارجي که مي‌توانند اطلاعات کارشناسي به فعالان حوزه گردشگري در استان منتقل کنند با برگزاري نشست‌هاي تخصصي بهره‌مند شويم اين اتفاق مي‌تواند يکي از فرصت‌هاي بي‌بديل براي همدان باشد.

مدير کل ارشاد اسلامي نيز به آمادگي استان براي برگزاري نمايشگاه هنري که بتواند ظرفيت فرهنگي همدان را براي ميهمانان همايش به نمايش بگذارد اشاره کرد و گفت: هنر خوشنويسي و تعزيه‌خواني مي‌تواند از جمله مواردي باشد که با برگزاري برنامه‌هاي کارشناسانه ظرفيت‌هاي فرهنگي همدان را در جايگاه واقعي خود در عرصه بين‌المللي نمايان کند.

به هر ترتيب اميد آن مي‌رود حالا که در سال 2019 با آغاز فصل پاييز و از راه رسيدن مناسبت جهاني هفته گردشگري فرصت ميزباني همدان از يک رويداد بين‌المللي رقم خورده است بتوانيم پس از ميزباني شاهد خروجي‌هاي تأثيرگذار باشيم. حداقل اتفاقي که مي‌تواند شامل حال همدان شود اين است که يکي از ثبت‌هاي جهاني پروسه پيگيري جدي‌تر را به خود ببيند و پس از پايان همايش جاده ابريشم همدان نامي پرآوازه در عرصه بين‌المللي داشته باشد.

 

 
     
 
 
 
 
 
© 2010 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢ کاربران آنلاین :
۶۵,۱۸۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
 
 
 
 
 
لینک های مرتبط
شورای اسلامی شهر همدان
شهرداری همدان
معاونت اداری و مالی
معاونت برنامه ریزی و توسعه
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان