Mon January 27, 2020   |   دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مقـالات  |  گالری تصاویر  |  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠٨/٠٧ تعداد بازدیـد : ١٢٨   بازگشت
 
 
 


مشاور عالی شهردار همدان درخصوص رهاورد احیای جاده ابریشم مطرح کرد


کاروانسراهای همدان فرصتی برای جذب سرمایه‌گذار چینی

 

 

 مشاور عالی شهردار همدان با بیان اینکه دراین اجلاس موضوع کاروانسراها مطرح شد حال آنکه شهر همدان نیز دارای کاروانسراهایی است که قبلا از آنها در همین مسیر جاده ابریشم استفاده میشده است گفت: شهرداری به دنبال آن است که از این طریق کاروانسرا‌ها را احیا کند لذا احیا این بناهای را در دستورکار خود قرار داه است.

ارتباط میان دو قطب شرق و غرب جهان از همان نخستین سال‌های تشکیل، تشکل‌های اجتماعی انسان، اولویت و نیاز مهم جوامع بشری از چین تا روم باستان بوده است. جاده ابریشم یا شبکه راه‌های به‌هم پیوسته ابریشم به عنوان یکی از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی در پاسخ به چنین نیازی به دست بشر ایجاد شد و قرون متوالی به عنوان شاهراه حیاتی این ارتباط مورد توجه و استفاده قرار گرفت. این جاده استراتژیک از غرب چین تا شرق اروپا امتداد داشته و سال‌های نه چندان دور بر سر تسلط به منابع این مسیر، میان شاهان ایرانی و عثمانی رقابت شدید وجود داشته است. این شاهراه، پل اصلی بازرگانی در آسیا، اوراسیا، شمال آفریقا و شرق اروپا بود.

گرچه این مسیر به سبب ظهور فناوری‌های نوین ارتباطی در سده‌های اخیر از یک سو و تغییر مرزهای جغرافیایی برخی سرزمین‌ها و ایجاد جمهوری‌های تازه در آسیای میانه از دیگر سو مورد غفلت واقع شد اما سال 2013 میلادی را شاید بتوان آغازی بر پایان این غفلت دانست. چین به عنوان یکی از برترین قدرت‌های اقتصادی جهان با درک ارزش این شاهراه حیاتی پروژه ای با عنوان راه جدید ابریشم را در این سال کلید زد

جاده ابریشم جدید چین عنوان برنامه چند میلیارد دلاری «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری این کشور است که با نام «یک کمربند، یک جاده» شامل برنامه اتصال چین به کشورهای آفریقایی، آسیایی و اروپایی از طریق بنادر، خطوط ریلی و جاده است.

در پروژه جاده ابریشم 65 کشور که 60 درصد از جمعیت جهان و حدود یک سوم از تولید ناخالص داخلی دنیا را تشکیل می‌دهند حضور دارند که ایران هم یکی از این جوامع و کشورهاست. پروژه‌ای که اهمیت سیاسی و اقتصادی آن، رهبران بیش از 30 کشور را در مه 2017 در پکن گرد هم آورد تا طرحی نو دراندازند و از منافع و منابع این شاهراه بهره جویند. پروژه بین‌المللی راه جدید ابریشم گرچه از سوی برخی از دولت‌های غربی بلندپروازی پکن برای فزونی هژمونی خود در آسیا تفسیر شد اما فرصت مناسبی را در اختیار ایران قرار می‌دهد تا در موازنه قدرت بلوک شرق و غرب، بتواند تاثیرگذاری خود را افزایش دهد

دولت چین در سال 2013 اعلام کرد که نزدیک به 900 میلیون دلار در احیای راه جدید ابریشم سرمایه‌گذاری خواهد کرد. مبلغی که به گفته ناظران اقتصادی بزرگترین نوع سرمایه‌گذاری یک کشور در خارج از مرزهایش خواهد بود و به گفته تحلیلگران سیاسی قدرت نمایی پکن در آسیا را در پی خواهد داشت

به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، بیش از 400 نفر از نمایندگان دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، شرکت‌ها و نهاد‌های دانشگاهی در نشستی که درباره طرح جاده و کمربند در نشست سالیانه بانک جهانی در بالی اندونزی برگزار شده بود، شرکت داشتند،کارولین فرئوند (Caroline Freund) مدیر بخش اقتصاد‌های کلان، تجارت، یکپارچگی و سرمایه گذاری منطقه‌ای بانک جهانی، نتایج اولیه تحقیقات خود از طرح جاده و کمربند را منتشر کرد که نشان می‌دهد این طرح می‌تواند تجارت و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در کشور‌هایی که در این طرح حضور دارند، با احداث زیرساخت‌ها و ارتباط متقابل بیشتر کند که برای همه جهان سودمند است

در این بین در حال حاضر مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم به عنوان یک مرکز بین‌المللی فرهنگی، اقتصادی و گردشگری در ایران با نظارت آژانس برنامه اسکان با هدف تعامل سازنده و همکاری متقابل با 300 شهر از 73 کشور که در مسیر جاده ابریشم قرار دارند شکل گرفته است. آری ایران در این میان می‌تواند بهره‌برداری بسیار موفقی هم در عرصه اقتصاد و هم در زمینه سیاست خارجی از احیای دوباره این جاده داشته باشد. جغرافیای پهناور ایران را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین سرزمین‌های ویژه و بکر واقع شده در مسیر جاده ابریشم قلمداد کرد و در قلب این جغرافیا همدان می‌تواند به عنوان شهری که از قدیم‌الایام در این شاهراه نقش مهمی را ایفا کرده‌است اکنون نیز می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق و کارشناس‌شده طرح‌هایی متناسب با نیازهای خود ارائه کرده و دوباره ضربان جاده ابریشم را همچون گذشته به دست بگیرد. سپهرغرب بارها این مهم را در شمارگان مختلف مورد بررسی قرار داده‌است و به این نکته متذکر شده که اگر دیر بجنبیم دستمان از این سرمایه کهن خالی خواهد ماند برای اینکه بدانیم مدیریت شهری همدان در این زمینه چه برنامه‌ای دارد با حسن محمدی مشاور عالی شهردار ومسئول دبیرخانه شهر سبز پایداردراین باره همکلام شدیم که در ادامه می‌خوانید:

مشاور عالی شهردار همدان با بیان اینکه ما با ارائه اسناد و مدارک توانستیم همدان را به عضویت در مجمع جهانی جاده ابریشم در بیاوریم گفت: حال آنکه کشور چین برای احیای این جاده سرمایه بسیار سنگینی را به کار گرفته است و در این راستا به دنبال آن است با احیای این مسیر خود را به عنوان قطب اول اقتصادی در جهان معرفی کند.

حسن محمدی افزود: براین اساس ما هم از این بستر می‌توانیم بهره برده و در قالب 700 پروژه‌ای که چین برای احیای جاده ابریشم در نظر گرفته‌است دستاورد خوبی را برای همدان رقم بزنیم به همین دلیلی در جلساتی که برای این مهم تشکیل شده شرکت کرده و در پنل‌های تخصصی ظرفیت‌های همدان را تبیین کردیم.

وی با بیان اینکه هفته گذشته در سیزدهمین اجلاس این مجمع جهانی که در ترکیه برگزار شد شرکت کردیم اذعان کرد: خوشبختانه دراین جلسه فرصت معرفی همدان در را پیدا کردیم و در واقع به دنبال ایجاد این فضا هستیم که تا بخش‌های سرمایه‌گذاری دولت چین با همراهی 69 کشور دیگر سهیم در جاده ابریشم را علاقمند به سرمایه‌گذاری در همدان کنیم و بدین ترتیب بتوانیم بخشی از سرمایه‌گذاری‌های کشور چین در حوزه جاده ابریشم را با تعریف پروژه‌های درهمدان به شهرمان جذب کنیم.

محمدی با بیان اینکه دراین اجلاس موضوع کاروانسراها مطرح شد باتوجه به اینکه شهر همدان نیز دارای کاروانسراهایی است که قبلا از آن‌ها در همین مسیر جاده ابریشم استفاده می‌شده است گفت: شهرداری به دنبال آن است که از این طریق کاروانسرا‌ها را احیا کند لذا احیا این بناها را در دستورکار خود قرار داه است.

مع الوصف شهرهمدان به دلیل موقعیت استثنائی جغرافیایی با شرایط مناسب اقلیمی و همچنین شرایط خاص اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی همچنین دارا بودن مزیت‌های نسبی، در سال‌های اخیر شتاب قابل توجهی را در جذب سرمایه‌گذاری داشته و در شرایط فعلی به یکی از قطب‌های مهم سرمایه‌گذاری کشور تبدیل شده است و با این روند شتابان در حال جذب سرمایه‌های مهم در بخش‌های مختلف است و شرایط مطلوبی برای فعالیتهای اقتصادی وتمرکز سرمایه گذاری ایجاد نموده است لذا از بستر احیای جاده ابریشم نیز می‌تواند برای سرعت دادن به جذب سرمایه‌گذاری‌ها استفاده کند پس امید می‌رود شهرداری همدان همچنان که گفته شد بتواند بخشی از سرمایه‌گذاری چینی‌ها را به شهر همدان رهنمون کند.

 
     
 
 
 
 
 
© 2010 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١ کاربران آنلاین :
۶۰,۵۵۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
 
 
 
 
 
لینک های مرتبط
شورای اسلامی شهر همدان
شهرداری همدان
معاونت اداری و مالی
معاونت برنامه ریزی و توسعه
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان