Thu July 19, 2018   |   پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مقـالات  |  گالری تصاویر  |  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/١٨ تعداد بازدیـد : ٢٩٩   بازگشت
 
 
 


شکوفایی شهریCPI


شکوفایی شهری CPI (City Prosperity Initiative)

 

 

  

شکوفایی شهری CPI (City Prosperity Initiative)

شکوفایی شهری یک ابتکار جهانی است که بیش از 300شهر در سراسر دنیا را پوشش می دهد.این یک روش نو آورانه برای مقیاسهای شهری است که به تصمیم گیرندگان برای طراحی شفاف راهبردها کمک می کند. شکوفایی شهری یک ابتکار عمل راهبردی برای شهرهایی است که در تلاش برای تعریف سند چشم انداز و برنامه های بلند مدت جامع ، بلند پروازانه می باشند و به شکوفایی و بالندگی بیشتر شهرها کمک می کند.

شکوفایی شهری ،تشخیص فرصتها و چالشهایی که شهرها با آن مواجهه هستند را فراهم می کند.همچنین پشتیبانی فنی و محتوایی به شهرداریها را از طریق اطلاعات مبتنی بر شواهد برای دستیابی به راه حلهایی نو آورانه در زمینه های اقتصاد شهری ،امور مالی شهرداریها  و برنامه ریزی شهری و همچنین  تعریف برنامه های اجرایی و تدوین سیاست ها و نیز مناطق اولویت دار را شناسایی و مسایل کلیدی برای توسعه پایدار شهری برای برنامه ریزی و سرمایه گذاری موثر و کارآمد را فراهم می آورد.

شکوفایی شهری به عنوان بخش جدایی ناپذیر از انقلاب داده ها و اطلاعات برای توسعه پایدار است که به عنوان چهار چوب نظارتی بر اهداف و شاخصهای توسعه پایدار شهری شناخته شده است.شکوفایی شهری می تواند گزارش روند دستیابی به رفاه وپایداری شهر را شناسایی،تعیین،ارزیابی و نظارت کند.

شاخص شکوفایی شهری یک شاخص چند بعدی برای برآورد چگونگی تشکیل شهرها و نحوه توزیع عدالت اجتماعی و اقتصادی است که دستاوردهای کلی شهر از طریق 6موضوع زیر قابل تعریف و شناسایی می باشند.

*بهره وری

*توسعه زیر ساختها

*کیفیت زندگی

*پایداری زیست محیطی

*انسجام اجتماعی و برابری

*حکمرانی شهری و قانونگذاری

به عنوان یک دستاورد کلی از این 6 بعد ،شاخص شکوفایی شهری بر این واقعیت تاکید می کند که رفاه ،بالندگی و توسعه انسانی مفاهیم جند جانبه هستند.تجزیه و تحلیل شرایط و عناصر اصلی مورد نیاز یک شهر برای بالندگی و شکوفایی ضروری و لازم ااجراست.

 

 

http://cpi.unhabitat.org/sites/default/files/cpi-thermo_1.jpg                                                                                                                   بسیار عالی 

 

                                                                                                                   عالی

 

                                                                                                                   خوب

                                                                                                                   متوسط

 

                                                                                                                   ضعیف

 

 

 

                                                                                                                  خیلی ضعیف

 

   

 

بهره وری:

این بعد اندازه گیری میانگین دستاوردهای شهرها از نظر تولید ثروت ، توزیع آن و یا کمک شهرها به رشد و توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال و فرصتهای برابر برای همه است.

توسعه زیر ساختها:

این بعد اندازه گیری میانگین دستاوردهای شهرها در ارائه زیر ساختهای مناسب برای دسترسی به آب سالم، بهداشت،جاده های خوب و فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور بهبود استانداردهای زندگی و افزایش بهره وری و تحرک است.

کیفیت زندگی:

این بعد اندازه گیری میانگین دستاوردهای شهرها در تعیین رفاه عمومی و رضایت از حقوق شهروندی است.

پایداری زیست محیطی:

این بعد اندازه گیری میانگین دستاوردهای شهرها از حصول اطمینان در محافظت از محیط زیست شهری و منابع طبیعی است.این کار باید همزمان با رشد، بهره وری انرژی ،کاهش فشار بر زمینهای اطراف و منابع طبیعی و کاهش خطرات زیست محیطی از طریق راه حلهای خلاقانه انجام پذیرد.

انسجام اجتماعی و برابری:

این بعد اندازه گیری دستاورد شهرها در حصول اطمینان از توزیع عادلانه رفاه ،عدالت اجتماعی،کاهش فقر  و زاغه نشینی،حمایت از حقوق اقلیتها و گروههای آسیب پذیر ،افزایش برابری جنسی ،افزایش مشارکت اجتماعی،اقتصادی،سیاسی و فرهنگی است.

حکمرانی و قانونگذاری شهری:

این بعد بر نقش حکمرانی شهری خوب با بررسی فعالیت محلی شهر به سمت شکوفایی شهری برای تعدیل ظرفیت روند شهر نشینی تاکید می کند.

 

 

منبع:cpi.unhabitat.org

ترجمه:کاملیا کریمی،کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم

 
     
 
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴ کاربران آنلاین :
۴۲,۲۳۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
 
 
 
 
 
لینک های مرتبط
شورای اسلامی شهر همدان
شهرداری همدان
معاونت اداری و مالی
معاونت برنامه ریزی و توسعه
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان