Thu May 24, 2018   |   پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مقـالات  |  گالری تصاویر  |  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٢/٠٣ تعداد بازدیـد : ٣۶١   بازگشت
 
 
 


رونمايي از نشان شهر سبز همدان


آغاز همايش شهر سبز پايدار با حضور رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست

 

 

  

رونمايي از نشان شهر سبز همدان

معصومه ابتکار در افتتاحيه همايش شهر سبز پايدار در همدان: محيط زيست در برنامه ششم توسعه پررنگ‌تر ديده شده است 

شهر همدان مَثَلِ خوبي از طبيعت بکر، چشمه‌ها، باغ‌ها و فضاهاي سبز سنتي است

هگمتانه- گروه خبر: همايش شهر سبز پايدار با حضور معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در همدان آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، معصومه ابتکار، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در مراسم افتتاحيه نخستين همايش شهر سبز پايدار، با اشاره به اينکه در حال حاضر گسترش روند شهرنشيني را در جهان شاهد هستيم، گفت: در کشور ما، حدود 70 درصد جمعيت به سمت شهرنشيني و يا حاشيه شهرها، سوق پيدا کرده‌اند و روستاها چيزي حدود 30 درصد جمعيت کشور را پوشش مي‌دهند.

وي اظهار کرد: توسعه پايدار بايد بتواند اين الزام را به سمت ارتقاي کيفي زندگي هدايت کند.

ابتکار با تأکيد بر اينکه شهروندان از کودکان، بزرگسالان و ميانسالان نيازمند، شهري سالم و پويا هستند، عنوان کرد: شهري مي‌تواند سالم باشد که آب و هوايي پاک، فضاي سبز کافي، مديريت صنايع و آلاينده‌ها را داشته باشد.

وي بيان کرد: هم‌اکنون در سطح بين‌الملل، رويکرد توجه به محيط زيست در اهداف 17گانه توسعه پايدار مشهود است و در اين رابطه توجه به برنامه‌هاي شهري سازگار با تغيير اقليم و تاب‌آوري در برابر ناملايمات اقليمي مورد نظر است.

وي با بيان اينکه در سطح بين‌الملل برنامه‌هايي در رابطه با شهرهاي سبز پايدار جهان اسلام و شکوفايي شهري با اهداف مختلف شکل گرفته است، گفت: خوشحاليم که در جمهوري اسلامي ايران توانستيم دو مورد از برنامه‌هاي جهاني را در شهرهاي همدان و قزوين شاهد باشيم.

وي ادامه داد: شهر همدان با وجود ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل خود، توانست به عنوان يکي از شهرهاي سبز پايدار جهان اسلام، در زمينه سياست‌گذاري‌هاي مرتبط با اين موضوع گام بردارد و البته در شهر قزوين نيز به عنوان آزمونه جهاني شکوفايي شهري برنامه‌هاي متنوعي در حال پيگيري است.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست همچنين بيان کرد: امروز در کشور دو شهر جهاني با ملاک‌هاي زيست محيطي داريم که بايد تلاش کنيم تا به شاخص‌هاي طرح شده براي اين دو شهر دست پيدا کنيم.

وي با اشاره به اينکه دولت يازدهم در بحث حمايت از محيط زيست و مباحث مديريت شهري گام‌هاي بهتري برداشته است، گفت: هم‌اکنون لايحه مديريت شهري در دستور کار دولت است که بر اين اساس، هماهنگي و يکپارچه‌سازي مديريت شهري و توجه به درآمدهاي پايدار شهري مورد توجه است.

وي تأکيد کرد: مديريت شهري به منظور حفاظت از محيط زيست شهري نيازمند هماهنگي تمامي دستگاه‌هاي اجرايي، به ويژه منابع طبيعي، جهاد کشاورزي، اداره راه و شهرسازي و نيروي انتظامي است.

معصومه ابتکار همچنين تصريح کرد: در لايحه مديريت شهري، توجه به درآمدهاي پايدار مدنظر است تا از اين رهگذر شرايطي فراهم شود که مديران شهري مجبور به فروش شهر به منظور تأمين درآمدها نشوند.

وي افزود: فروش شهر که هم‌اکنون به عنوان موضوعي در کلانشهرها مطرح است، موجب افزايش جمعيت در شهرها و مشکلات زيست محيطي خواهد شد.

وي با بيان اينکه از جمله موارد مورد توجه در لايحه مديريت شهري، رويکردهاي زيست محيطي و ارتقاي سطح کيفي زندگي در شهرهاست، گفت: علاوه بر اين لايحه، دولت يازدهم مصوبات مختلفي درباره اعطاي تسهيلات و حمايت‌هاي لازم به منظور مديريت پسماندها در شهر و همچنين مديريت فضاي سبز شهري داشته است.

معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست همچنين عنوان کرد: امروز بايد نگاه به پسماندها نگاهي اقتصادي باشد و چنين تصور شود که برخلاف اقتصاد سنتي خطي، هيچ چيز دورريز در اقتصاد دوار وجود ندارد.

وي بيان کرد: چنانچه اين رويکرد اتفاق بيفتد، مديريت پسماند سبب جذب سرمايه‌گذاران و فعال شدن اقتصاد سبز مي‌شود.

وي تصريح کرد: اقتصاد قهوه‌اي اقتصادي همراه با آلودگي و تخريب محيط زيست بوده در حالي که نگاه دولت يازدهم، توجه به اقتصاد سبز است.

وي با بيان اينکه دولت يازدهم به دنبال فراهم‌آوري اقتصاد پويا، مقاومتي و سازگار با شرايط زيست محيطي است، يادآور شد: در چنين شرايطي کيفيت زندگي شهروندان نيز مطلوب‌تر خواهد شد.

معصومه ابتکار با اشاره به اينکه در شرايط کنوني، شهر همدان مَثَلِ خوبي از طبيعت بکر، چشمه‌ها، باغ‌ها و فضاهاي سبز سنتي است، گفت: با حفظ طبيعت محيط شهري، مي‌توان در حفظ تمدن و فرهنگ اين شهر نيز موفق بود.

وي با بيان اينکه حفظ درختان حريم شهرها مي‌تواند در ايجاد يک پهنه دفاعي در مقابل پديده‌هاي نوظهوري چون طوفان‌هاي گرد و غبار مؤثر باشد، گفت: توسعه فضاي سبز پيراموني شهرها، در کنترل فضاي يک شهر مؤثر است هر چند در پاره‌اي از موارد کانون ايجاد گرد و غبارها قاره‌ها و کشورهاي ديگر است و در اين رابطه کمربندهاي سبز نمي‌توانند چندان اثرگذار باشند.

وي با بيان اينکه دولت در بحث مديريت زيست محيطي شهرها، به صورت ملي گام‌هاي مؤثري برداشته است، گفت: در اين رابطه سياست‌هاي خوبي اتخاذ شده که البته شوراهاي اسلامي شهر و شهرداري‌ها مي‌توانند بسيار اثرگذار باشد.

وي افزود: همچنين برابر تفاهم‌نامه‌اي، شوراهاي اسلامي شهرها و مراکز استان‌ها و تمامي شهرداري‌هاي ايران بايد برنامه زيست محيطي داشته باشند و در اين برنامه‌ها، نگاه علمي و پژوهشي بر سياست‌گذاري‌ها حاکم شود.

ابتکار با بيان اينکه در شرايط فعلي کشور که شامل افزايش فعاليت‌هاي صنعتي، تغيير اقليم و خشکسالي‌ها، و افزايش شهرنشيني است نياز به اصلاح رويکردها در توسعه پايدار و مديريت زيست محيطي شهرها احساس مي‌شود، گفت: اميدواريم اينگونه همايش‌ها، دستور کار خوبي براي ديگر شهرهاي کشور فراهم آورند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع آلودگي هوا اشاره و عنوان کرد: در اين رابطه به تمامي شهرهاي مراکز استان کشور اعلام کرديم که بايد علاوه بر برنامه‌هاي ملي لحاظ شده، برنامه‌هاي استاني به منظور مقابله با آلودگي هوا تبيين شود.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: در دولت يازدهم به دستاوردهاي خوبي در مقابله با آلودگي هوا دست يافتيم که اين دستاوردها کيفيت هوا را براي 35 ميليون شهروند ايراني بهبود بخشيد.

وي تصريح کرد: در موضوع کنترل گرد و غبار، علاوه بر طرح‌هاي ملي نيازمند مديريت فرامرزي هستيم؛ چراکه به عنوان مثال، هم‌اکنون بخشي از غبار موجود در خوزستان فرامنطقه‌اي است که از مرزهاي سوريه و عراق وارد ايران شده و مهار اين غبار نيازمند همکاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي است.

ابتکار با بيان اينکه هم‌اکنون مطالعات کانون‌هاي گرد و غبار در کشور انجام شده و کانون‌هاي بحراني و فوق بحراني شناسايي شده‌اند، گفت: در حال حاضر 30 تا 40 هزار هکتار کانون فوق بحراني در خوزستان وجود دارد که هر استان علاوه بر برنامه‌هاي ملي بايد برنامه‌هاي خاص خود به منظور مديريت اين کانون‌ها را داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه در برنامه ششم توسعه موضوع محيط زيست بسيار پررنگ‌تر از گذشته ديده شده است، اظهار کرد: ارتقاي کيفيت زندگي مردم در شهرها و ايجاد شادابي و نشاط، مورد توجه دولت يازدهم است.

*نيکبخت: استان همدان مي‌تواند به عنوان قطب بخشي از خدمات زيست محيطي مطرح باشد

استاندار همدان نيز در اين همايش ضمن عرض خيرمقدم به رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: دکتر ابتکار در راه خدمت شايسته به کشور از همه توان و تلاش خود بهره گرفته اما متأسفانه در راه خدمت و اهتمام شايسته خود بي‌لطفي‌ها و ناملايمات زيادي را تحمل کرده است.

محمدناصر نيکبخت با بيان اينکه بايد خدمت به مردم را از اين عنصر شايسته خدوم آموخت، افزود: ناملايمات در اين رابطه تا جايي بود که بي‌اخلاقان از ورود به زندگي شخصي وي نيز دريغ نکردند.

نيکبخت در ادامه با اشاره به اينکه همايش شهر سبز پايدار، شايسته شهر زيبا و تاريخي همدان است، عنوان کرد: در اين رابطه بايد از شوراي اسلامي شهر، شهرداري همدان و اداره کل محيط زيست به منظور برگزاري اين همايش تقدير کرد.

وي در بخشي از سخنان خود ضمن اشاره به مديرکل حفاظت محيط زيست استان همدان گفت: اين مدير نيز همانند دکتر ابتکار در مسير خدمات خود، گاه مورد هدف پاره‌اي از بي‌لطفي‌ها قرار مي‌گيرد اما بنده رضايتمندي خود و جامعه را از تلاش‌هاي اين مدير ابراز مي‌دارم.

وي اذعان کرد: به طور معمول افرادي که به دنبال انجام کار و خدمت به مردم هستند مورد هدف قرار مي‌گيرند در صورتي که ديگر افراد هرگز مورد حمله قرار ندارند.

استاندار همدان در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه استان همدان زماني به لحاظ داشتن باغ‌هاي زيبا و سرسبز در سطح کشور زبانزد بود، گفت: متأسفانه در طول سال‌هاي گذشته، در اثر بي‌توجهي و يا کم‌توجهي‌ها، مانند همه جاي ديگر ايران فضاي سبز همدان نيز مورد آسيب قرار گرفت.

نيکبخت افزود: البته با روي کار آمدن دولت يازدهم و همچنين تلاش مردم و مسؤولان و تمامي ارگان‌هاي مرتبط از نابساماني‌ها و تعرض به فضاي سبز جلوگيري شد.

وي عنوان کرد: خوشبختانه در شرايط فعلي، استان همدان مي‌تواند به عنوان قطب و آزمونه پاره‌اي از خدمات ارزشمند زيست محيطي باشد که از جمله اقدامات انجام شده مي‌توان به مناسب‌سازي بهره‌برداري از آب‌هاي زيرزميني و کاهش فروچاله‌ها اشاره کرد.

محمدناصر نيکبخت همچنين يادآور شد: خوشبختانه طي مدت اخير توانستيم دو هزار و 160 حلقه چاه غيرمجاز را در استان مسدود کنيم که اين تعداد معادل صرفه‌جويي 7 برابر ذخيره سد اکباتان بود.

وي همچنين بيان کرد: در بحث تجهيز زمين‌هاي کشاورزي و آبياري مدرن، استان همدان در رتبه نخست کشوري است به طوري که چيزي در حدود 75 درصد اراضي ما به صورت آبياري مدرن مديريت مي‌شوند.

نيکبخت همچنين خاطرنشان کرد: از سوي ديگر در شرايط کنوني، سايت نيروگاه خورشيدي استان همدان بزرگترين سايت نيروگاه آفتابي کشور است؛ به طوري که در حال حاضر در استان همدان 14 مگاوات بهره‌برداري برقي از دو نيروگاه را شاهد هستيم.

*ميرزايي: تحقق شهر سبز پايدار نيازمند ترسيم چشم‌انداز است 

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان نيز در مراسم افتتاحيه همايش شهر سبز پايدار با اشاره به اينکه اميدواريم اين همايش زمينه‌ساز و بستر شهري عاري از آلودگي‌هاي زيست محيطي باشد، گفت: شهر همدان با 500 هزار نفر جمعيت، داراي در حدود 3 هزار هکتار حريم باغ‌هاي شهري و 580 هکتار پارک و فضاي سبز داخل محدوده شهري است.

رضا ميرزايي افزود: در حال حاضر سرانه فضاي سبز شهري در سطح کشور معادل 12 مترمربع است که اين عدد در شهر همدان معادل 6/10 مترمربع است.

وي با بيان اينکه طي سال‌هاي اخير در رابطه با مديريت زيست محيطي شهر اقدامات خوبي انجام شده است، اظهار کرد: در بحث مديريت پسماند با برگزاري چندين نشست و همچنين دعوت از شرکت‌هاي معتبر داخلي و خارجي، تصويب طرح جامع مديريت پسماند را موجب شديم.

وي افزود: همچنين مطالعات ارزيابي زيست محيطي در خصوص سايت دفن زباله شهر همدان نيز به انجام رسيده و آموزش شهروندان به منظور تفکيک زباله از مبدأ به صورت چهره به چهره عملياتي شده است.

ميرزايي بيان کرد: در حال حاضر به طور ميانگين در شهر همدان، هر شهروند روزانه 720 گرم زباله توليد مي‌کند که جمع‌آوري، دفع و دفن اين زباله‌ها به صورت اصولي بر عهده مديريت شهري است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به انتخاب همدان به عنوان يکي از شهرهاي سبز جهان اسلام، گفت: اين شهر اين ظرفيت را دارد که در صورت حمايت از طريق مجامع ملي و بين‌المللي به عنوان يک شهر با مشخصه‌هاي زيست محيطي، مطرح شود.

وي تأکيد کرد: همايش شهر سبز پايدار قرار نيست بدون هدف برگزار شود و در راستاي تحقق اين شهر بايد چشم‌اندازي اجرايي و عملياتي ترسيم شود.

*رسولي: تحقق شهر سبز پايدار نيازمند بهره‌گيري از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري است

شهردار همدان در اين مراسم با اشاره به اينکه همدان به عنوان گذرگاه تاريخ مطرح است، گفت: اين شهر با قدمتي چند هزار ساله، پنجمين شهر تاريخي، فرهنگي و از جمله کلانشهرهاي کشور است.

سيدمصطفي رسولي افزود: شهر همدان، سرشار از نقش، نما، نشانه، شور، انديشه و ايمان است و در اين شهر آثار تاريخي و باستاني و هر آنچه حاصل تلاش و همدلي مسؤولان شهري است در کنار مناظر طبيعي دامنه‌هاي الوند و ديگر جاذبه‌هاي بي‌نظير طبيعي فراهم آورده شده است.

وي همچنين با بيان اينکه همدان در پيشاني تاريخ و تمدن يک ملت و يک کشور قرار دارد، خاطرنشان کرد: اين شهر در تمدن‌سازي و نخبه‌پروري به منظور خدمت به بشريت سرزنده‌تر از هميشه در حرکت است.

رسولي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به فرمايشات امير مؤمنان علي(ع) عنوان کرد: براساس اين فرمايشات، مسؤولان شهري موظف به تأمين آسايش، امنيت و رفاه، مردم مي‌باشند و يکي از نکات اساسي در اين زمينه توجه به محيط زيست، مقابله با چالش‌هاي موجود و احترام به طبيعت است.

شهردار همدان افزود: در حقيقت حفاظت از محيط زيست مي‌تواند در خدمت توسعه اقتصادي شهرها قرار گيرد.

رسولي عنوان کرد: همسو شدن برنامه‌هاي توسعه شهري با چشم‌اندازهاي زيست محيطي مطرح در سطح جهاني و تلاش به منظور دستيابي به مديريت شهري مشارکت‌جويانه، مي‌تواند زمينه توسعه پايدار شهرها را فراهم کند.

وي خاطرنشان کرد: آنچه در ايران به عنوان شهر سبز شناخته مي‌شود تنها اشاره به يکي از معيارهاي شهر يعني سرانه فضاي سبز است و اين در حالي است که در کنار اين معيار بايد به ديگر معيارها نظير استفاده از انرژي‌هاي پاک، حمل و نقل هيبريدي، مديريت پسماند و معماري و شهرسازي سبز توجه شود.

وي همچنين اعلام کرد: انتخاب همدان به عنوان آزمونه شهر سبز پايدار از سوي مجمع جهاني شهرهاي اسلامي و انعقاد تفاهم‌نامه زيست محيطي مشترک با سازمان حفاظت محيط زيست در مردادماه 1393 در راستاي مقابله و سازگاري با چالش‌هاي نوظهوري چون تغييرات آب و هوايي و گرمايش جهاني صورت گرفت؛ از اين رو با توجه به موقعيت منحصربه فرد همدان در منظر جغرافيايي و استعدادهاي گردشگري، تاريخي و طبيعي، به نظر مي‌رسد با بهره‌گيري از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي بتوانيم اهداف مورد نظر خود را تحقق بخشيم.

*رحماني: ارسال بيش از 100 عنوان مقاله به دبيرخانه همايش شهر سبز پايدار

در ادامه دبير علمي همايش شهر سبز پايدار با اشاره به اينکه تفکر برگزاري همايش شهر سبز پايدار با بينش و رويکرد اعضاي شوراي اسلامي شهر، مرکز مطالعات و پژوهش شوراي اسلامي و شهردار همدان برگزار شد، گفت: دبيرخانه اين همايش از سال 92 در شهرداري شکل گرفت.

محمد رحماني افزود: برگزاري همايش ملي شهر سبز پايدار، با تشکيل کميته علمي متشکل از اساتيد دانشگاه‌هاي بوعلي، آزاد اسلامي، صنعتي، پيام نور و ساير مؤسسات آموزش عالي مورد توجه قرار گرفت.

وي با بيان اينکه اين همايش در 11 محور از جمله انرژي، محيط زيست و منابع طبيعي، تغييرات اقليمي، شهرسازي و معماري و فضاي سبز به مدت دو روز برگزار مي‌شود، اظهار کرد: طي مدت زمان اعلام شده، در مجموع 100 مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شد که اين مقالات ظرف 10 جلسه کاري توسط کارشناسان امر مورد بررسي قرار گرفت.

رحماني بيان کرد: از مجموع 100 مقاله ارسالي، 25 مقاله به منظور ارائه شفاهي انتخاب شد که اين مقالات ضمن ارائه، توسط داوران نيز مورد بررسي قرار خواهند گرفت.

وي با بيان اينکه 45 مقاله از مقالات ارسالي به صورت پوستر منتشر شده است، گفت: مابقي مقالات ارسالي، براساس نظر کارشناسان امر، واجد شاخصه‌هاي پذيرش شناخته نشدند.

وي اعلام کرد: از مجموعه مقالات ارسالي، دو مقاله برتر در روز افتتاحيه و دو مقاله برتر نيز در روز اختتاميه به صورت سخنراني ارائه مي‌شود.

رحماني همچنين ضمن تقدير از تلاش شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان به منظور برگزاري همايش، عنوان کرد: برگزاري اين همايش، اقدامي به منظور توزيع تفکر حفاظت از محيط زيست در شهرهاست که اميدواريم برگزاري آن در سال‌هاي آتي نيز تداوم داشته باشد.

گفتني است، در مراسم افتتاحيه نخستين همايش شهر سبز پايدار که با حضور معصومه ابتکار معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست و ديگر مسؤولان استاني و مديريت شهري برگزار شد، از نشان شهر سبز نيز رونمايي شد.

همچنين تمديد تفاهم‌نامه شهر سبز در اين همايش عملياتي شد.

همايش شهر سبز پايدار به مدت دو روز در روزهاي دوم و سوم اسفندماه در محل مرکز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه علوم‌پزشکي همدان برگزار مي‌شود.

 

 
     
 
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١١ کاربران آنلاین :
۳۹,۶۳۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
 
 
 
 
 
لینک های مرتبط
شورای اسلامی شهر همدان
شهرداری همدان
معاونت اداری و مالی
معاونت برنامه ریزی و توسعه
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان