Thu May 24, 2018   |   پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مقـالات  |  گالری تصاویر  |  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/١۵ تعداد بازدیـد : ٢٣۴   بازگشت
 
 
 همدان، ميزبان اولين همايش ملي شهر سبز پايدار

 

 

 انتخاب همدان به عنوان آزمونه شهر سبز پايدار از سوي مجمع جهاني شهرهاي اسلامي در مرداد ماه سال 93 اتفاق افتاد.

بر پايه تعاريف، شهر پايدار به شهري اطلاق مي‌شود که طراحي آن بر اساس اثرات زيست محيطي شکل گرفته باشد به طوري که در اين شهر مصرف انواع انرژي‌ها در حداقل ممکن است.

به بيان صاحب‌نظران، شهر پايدار به گونه‌اي اداره مي‌شود که کمترين وابستگي به محيط پيراموني خود و منابع آن داشته باشد به نحوي که انرژي مورد نياز خود را از منابع تجديدپذير تأمين مي‌کند.

مديريت نوين شهر پايدار، طراحي‌ ساختمان‌هاي بلند، معماري نوين و طراحي ساختمان‌هاي هوشمند، توسعه حمل و نقل ريلي و هيبريدي، بازيافت زباله و مديريت فاضلاب، بازيافت نخاله‌هاي ساختماني با هدف مديريت و توليد مصالح جديد، ايجاد و توسعه نيروگاه‌هاي بادي و خورشيدي منحصر به فرد و دائمي و استحصال گاز از طلاي کثيف از اهداف تحقق شهر سبز پايدار است.

با توجه به شرايط خاص طبيعي و جغرافيايي شهر همدان و البته دارا بودن محيطي طبيعي و زيبا، اين شهر در سال 93 به عنوان آزمونه شهر سبز پايدار در ايران و جهان اسلام انتخاب شد تا از اين طريق ضمن مديريت هدفمند شهر، در جهت فراهم‌سازي بسترهاي طبيعي لازم به منظور ايجاد پروژه‌هاي مرتبط با الگوي تعريف شده، گام برداشته شود.

اگرچه تحقق کامل شهر سبز پايدار در وهله نخست امري پيچيده و مشکل به نظر مي‌رسد اما مديريت شهري از سال 93 تاکنون مجموعه اقداماتي را در راستاي دستيابي به اين هدف به انجام رسانيده است.

برگزاري همايش ملي شهر سبز پايدار در سال جاري از جمله برنامه‌ها به منظور تحقق اهداف ترسيم شده است.

در همين رابطه مشاور اجرايي شهردار و مسؤول دبيرخانه شهر سبز پايدار گفت: آنچه در ايران با نام «شهر سبز» شناخته مي‌شود و ادعاهايي که در مورد برخي از شهرها به عنوان «شهر سبز» وجود دارد، تنها اشاره به سرانه فضاي سبز شهري دارد که اين يکي از معيارهاي شهر سبز يا پايتخت سبز در کشورهاي آسيايي و اروپايي است.

حسن محمدي افزود: در کنار معيار سرانه فضاي سبز و با همان دسترسي به فضاي سبز عمومي، معيارهاي ديگري همچون استفاده از انرژي‌هاي پاک، حمل و نقل هيبريدي، مديريت پسماند و معماري و شهرسازي سبز در يک پيوند ناگزير بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي با بيان اينکه پرداختن به اين نوع معيارها نيازمند به‌کارگيري اشکال جديد مديريت شهري به منظور پاسخگويي به چالش‌هاي مرتبط است، اظهار کرد: به بيان ديگر شهرهاي آينده بايد يک الگوي جامع توسعه پايدار شهري را بپذيرند، الگويي که نيازمند مداومت و مشارکت متقابل شهرداري و شهروندان است.

محمدي با اعلام اينکه يکي از شهرهايي که به خوبي از ظرفيت‌هاي طبيعي لازم به منظور معرفي به عنوان «شهر سبز» در ايران برخوردار است، شهر همدان مي‌باشد، بيان کرد: انتخاب همدان به عنوان آزمونه شهر سبز پايدار از سوي مجمع جهاني شهرهاي اسلامي در مردادماه سال 93 اتفاق افتاد.

وي ادامه داد: با توجه به موقعيت منحصر به فرد جغرافيايي و استعدادهاي گردشگري، تاريخي و طبيعي بي‌نظير همدان اين شهر به عنوان شهر سبز پايدار جهان اسلام انتخاب شد.

محمدي با اشاره به تشکيل دبيرخانه شهر سبز پايدار در همدان گفت: از جمله اهداف اين دبيرخانه مي‌توان به همکاري در زمينه معرفي شهر همدان به عنوان شهر سبز پايدار کشور در قالب يک طرح آزمونه با پيروي از اصول توسعه پايدار و اشاعه نتايج حاصل شده از اجراي اين طرح به ساير شهرهاي کشور، همکاري در راستاي ايجاد دبيرخانه شهر سبز پايدار در شهرداري همدان با هدف پيگيري امور مرتبط، گسترش همکاري علمي و پژوهشي در زمينه تعريف شاخصه‌هاي شهر سبز و بررسي چگونگي اجرا و پياده‌سازي آن، همکاري در ترويج و گسترش به‌کارگيري انرژي‌هاي تجديدپذير در اماکن عمومي، همکاري در خصوص چگونگي به حداقل رساندن اثرات سوء زيست‌محيطي ناشي از حمل و نقل، مصرف انرژي، آلودگي هوا، آب، خاک و صدا و پسماندهاي خانگي، همکاري در تعريف اجراي پروژه بهره‌گيري از حمل و نقل سازگار با محيط زيست و همکاري در زمينه آموزش‌هاي عمومي با بهره‌گيري از ظرفيت سازمان‌هاي مردم‌نهاد اشاره کرد.

مشاور اجرايي شهردار همدان و مسؤول دبيرخانه شهر سبز پايدار در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر اينکه به دنبال انتخاب همدان به عنوان اولين آزمونه شهر سبز پايدار، فعاليت‌هاي دبيرخانه شکل گرفت، عنوان کرد: در همين راستا تشکيل دبيرخانه اولين آزمونه شهر سبز پايدار در شهرداري، صدور ابلاغ اعضاي اين دبيرخانه و تعيين شرح وظايف آن، برگزاري بيش از ده جلسه با حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهرداري، برگزاري جلسه با تشکل‌هاي مردم‌نهاد، تشکيل جلسات به منظور جلب همکاري با شرکت جي.اف.آ ژاپن در خصوص سرمايه‌گذاري در پروژه‌ها، تشکيل جلسات جلب همکاري با شرکت‌هاي مپنا در خصوص مشاوره در امر خريد اتوبوس و تاکسي هيبريدي و برقي و شرکت آپرين‌خودرو به خصوص خريد اتوبوس برقي محقق شد.

وي ادامه داد: همچنين شرکت در اجلاس شکوفايي شهري در وين در راستاي پروژه سي.پي.آي در همدان، شرکت در سمپوزيسم چشم‌‌انداز شهرهاي پايدار آينده ايران- تهران، شرکت در اجلاس شهرداران آسيايي در تهران و قزوين و پيشنهاد عضويت همدان در هيأت اجرايي مجمع شهرداران آسيايي و تصويب آن، جلسه با شرکت فاران و اختصاص 2 هکتار از زمين پارک ملل به منظور ايجاد نيروگاه خورشيدي يک مگابايتي با سرمايه‌گذاري فاران، تشکيل جلسه با شرکت‌ عاليان پرگاس در خصوص پروژه خورشيدي کردن 69 پايه چراغ پياده‌راه بوعلي، شناسايي برخي شرکت‌هاي بين‌المللي فعال در حوزه‌هاي مختلف مرتبط زيست‌محيطي و برگزاري جلسات مختلف با آنها در زمينه‌هاي حمل و نقل، مديريت پسماند، بهره‌گيري از انرژي‌هاي تجديدپذير از ديگر پيگيري‌هاي انجام شده بوده است.

محمدي، تصميم‌گيري در کميسيون عمران و محيط زيست شوراي اسلامي شهر مبني بر مجهز نمودن اماکن تجاري و مجتمع‌هاي مسکوني به انرژي خورشيدي، تلاش در جهت فرهنگ‌سازي تفکيک زباله از مبدأ از طريق چاپ مقاله و فعاليت سمن‌ها، تصميم‌گيري در جهت تجهيز اماکن عمومي و ساختمان‌هاي دولتي به انرژي‌هاي خورشيدي، ايجاد زمينه همکاري و خواهرخواندگي شهر ورونا ايتاليا با تصويب شوراي اسلامي شهر، مذاکره با نماينده شهردار شهر نورنبرگ آلمان به منظور ايجاد خواهرخواندگي و استفاده از تجربيات اين شهر در زمينه توسعه شهر هوشمند، شهر سبز، دريافت مجوز ساخت نيروگاه در زمين 50 هکتاري رباط شورين متعلق به شهرداري، معرفي زمين 50 هکتاري متعلق به بخش خصوصي به سازمان انرژي‌هاي نو ايران در جهت دريافت مجوز ايجاد نيروگاه خورشيدي را از ديگر اقدامات انجام شده ظرف مدت نام‌گذاري همدان به عنوان شهر سبز پايدار ذکر کرد.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به ديگر فعاليت‌هاي انجام شده در اين دبيرخانه گفت: ميزباني هتل‌ساز اتريشي به منظور سرمايه‌گذاري و ساخت هتل‌هاي چوبي، ميزباني شهرداري همدان از سرمايه‌گذار آلماني در انتقال فناوري اتوبوس‌هاي هيبريدي به همدان، شرکت در يازدهمين اجلاس بين‌المللي راه ابريشم در قزوين، نشست شهردار با مديرعامل شرکت فالکون آلمان با شرکت اميد سام در خصوص ايجاد نيروگاه خورشيدي، حضور در همايش بين‌المللي «رهبران شهرها» با محوريت شکوفايي شهري، ميزباني از سفير فنلاند و هيأت همراه در چارچوب توسعه روابط با شهرهاي مختلف فنلاند با همدان،‌ ميزباني از اعضاي شوراي شهر و شهرداري شهر ارفورت آلمان و برگزاري نشست صميمانه شهردار همدان با دبيرکل مجمع شهرداران آسيايي و شهردار قزوين، حضور کنسرسيوم سرمايه‌گذاري اروپايي در خصوص ساخت شهرک سبز در همدان، ساخت پياده‌راه خيابان بوعلي در راستاي اهداف پروژه شکوفايي شهري و توسعه شهر سبز پايدار و انعقاد قرارداد با شرکت هندلزهاوس آلمان در خصوص احداث نيروگاه 7 مگاواتي خورشيدي تاکنون عملياتي شده است.

مشاور اجرايي شهردار و مسؤول دبيرخانه شهر سبز پايدار در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به هماهنگي‌هاي انجام شده به منظور برگزاري نخستين همايش ملي شهر سبز پايدار اظهار کرد: اين همايش در اسفندماه سال جاري با همکاري مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر و شهرداري همدان با دانشگاه‌ها و سازمان حفاظت محيط زيست برگزار مي‌شود.

حسن محمدي با بيان اينکه اين همايش در 12 محور برگزار مي‌شود، عنوان کرد: در اين همايش، دو کميته علمي و اجرايي با تعيين اعضا به انجام وظيفه مي‌پردازند که بر اين مبنا شهرداري همدان، شوراي اسلامي شهر، دبيرخانه شهر سبز و مرکز مطالعات شوراي اسلامي از برگزارکنندگان همايش هستند و حاميان همايش نيز حفاظت محيط زيست، دانشگاه‌هاي بوعلي سينا، پيام نور، صنعتي، آزاد اسلامي، بانک شهر، مجمع جهاني شهرداران آسيايي، پارک علم و فناوري استان و مجمع شهرداران آسيايي هستند. وي توضيح داد: اين همايش به صورت ملي برگزار مي‌شود.

رئيس مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان نيز با اشاره به اينکه دبيرخانه شهر سبز پايدار جهان اسلام در سال 93 در همدان تشکيل شد، گفت: بر مبناي انتخاب همدان به عنوان شهر سبز پايدار تفاهم‌نامه‌هايي با سازمان محيط زيست کشور به امضا رسيد.

ابراهيم مولوي ادامه داد: از آنجا که همدان از قديم‌الايام به عنوان يک باغ شهر معروف بود، قرار بر اين شد تا با انتخاب اين شهر به عنوان شهر سبز پايدار، فعاليت‌ها در حوزه زيست‌محيطي افزايش يابد که در راستاي مجموعه فعاليت‌هاي صورت گرفته در دبيرخانه شهر سبز پايدار، برگزاري اولين همايش ملي شهر سبز پايدار در همدان در دستور کار قرار گرفت. وي افزود: اين همايش با هم‌انديشي و همکاري دانشگاه‌هاي بوعلي سينا، علوم پزشکي، پيام نور، دانشگاه صنعتي همدان، پارک علم و فناوري استان، سازمان نظام مهندسي ساختان و حفاظت محيط زيست استان برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينکه در حقيقت با برگزاري اين همايش به دنبال کاربردي کردن عنوان انتخاب شده براي همدان هستيم، گفت: به‌يقين در اجراي اين همايش به دنبال پر کردن تقويم کاري مديريت شهري نيستيم و خروجي همايش از اهميت بالايي برخوردار است.

مولوي با اشاره به اينکه محورهاي همايش دربرگيرنده همه مسائل و معضلات مديريت شهري است، عنوان کرد: معماري نوين و شهر سبز پايدار، شهر هوشمند و شهر سبز پايدار، شهر سبز پايدار، سيما و منظر شهري، فضاي سبز، پوشش گياهي و باغات، حمل و نقل سبز و توسعه پايدار شهري و توسعه کالبدي، فضايي و شهر سبز پايدار از جمله محورهاي پژوهشي برگزاري اين همايش است.

وي ادامه داد: عمران شهري، مصالح نوين و شهر سبز پايدار، سياست‌هاي مديريت شهري در شکوفايي شهري، صنعت گردشگري، اقتصاد شهري و شهر سبز پايدار، شهر سالم، ارتقاي سلامت شهروندان و شهر سبز پايدار، انرژي‌هاي تجديدپذير، سوخت‌هاي پاک و شهر سبز پايدار از ديگر محورهاي برگزاري اين همايش است.

مولوي از ارسال اعلان همايش شهر سبز پايدار به دانشگاه‌هاي سراسر کشور، استانداري‌ها، شهرداري‌ها و ادارات حفاظت محيط زيست ساير استان‌ها خبر داد و افزود: با راه‌اندازي وبگاه همايش، خوشبختانه شاهد استقبال متخصصان و علاقه‌مندان از سراسر کشور به حوزه محيط زيست بوديم.

ابراهيم مولوي اعلام کرد: با توجه به هماهنگي‌هاي انجام شده، فراخوان اعلام شده براي ارسال مقالات به دبيرخانه همايش، بيستم دي ماه در نظر گرفته شد که البته احتمالاً اين زمان تا پايان دي ماه تمديد خواهد شد.

وي با بيان اينکه نتايج انتخاب مقالات شانزدهم بهمن ماه اعلام خواهد شد، گفت: اين همايش در دوم و سوم اسفندماه سال جاري، با حضور معصومه ابتکار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و سورنا ستاري معاون فناوري و علمي رئيس جمهور در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه علوم پزشکي همدان برگزار مي‌شود.

رئيس مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان خاطرنشان کرد: از آنجا که همدان به عنوان آزمونه شهر سبز پايدار انتخاب شده، اميدواريم شاهد خروجي مناسب اين همايش و دستاوردهاي شايسته آن براي شهروندان باشيم و البته بستر مناسبي را در اجراي فعاليت‌هاي مثبت در شهر ايجاد کنيم.

وي با اعلام اينکه اين همايش به صورت ملي برگزار مي‌شود، بيان کرد: پيش‌بيني‌ها به منظور هزينه‌کرد در اين همايش چيزي در حدود 100 ميليون تومان است که با توجه به کمبود اعتبارات، زمينه به منظور برگزاري همايش به شکل بين‌المللي فراهم نبود.

وي افزود: تدارک ديدن براي پذيرايي از مقامات بين‌المللي نيازمند بهره‌گيري از پروازهاي درجه يک و ممتاز و همچنين اسکان در هتل‌هاي پنج ستاره بود که اين امکان براي ما فراهم نبود.

مولوي خاطرنشان کرد: در حقيقت با برگزاري اين همايش به دنبال افزايش ظرفيت‌هاي گردشگري، اقتصادي و سرمايه‌گذاري در همدان هستيم.

گفتني است همايش شهر سبز پايدار در راستاي انتخاب همدان به عنوان آزمونه شهر سبز پايدار جهان اسلام توسط مجمع جهاني شهرهاي اسلامي در دوم و سوم اسفندماه سال جاري برگزار مي‌شود

 
     
 
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢ کاربران آنلاین :
۳۹,۶۲۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
 
 
 
 
 
لینک های مرتبط
شورای اسلامی شهر همدان
شهرداری همدان
معاونت اداری و مالی
معاونت برنامه ریزی و توسعه
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان